Testament
Kancelaria Notarialna Łukasz Kozon
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, testament jest jedynym sposobem na rozdysponowanie swoim majątkiem na wypadek śmierci.
Najważniejszym elementem testamentu jest wskazanie spadkobiercy, który ma dziedziczyć po spadkodawcy, dodatkowo testament może zawierać zapisy dotyczące rozrządzeniem określonymi składnikami majątku, jednak są to najczęściej zapisy uboczne w stosunku do powołania spadkobiercy lub spadkobierców.
Testamenty zwykłe można podzielić na trzy grupy:
– testament holograficzny: jest to testament sporządzony w ten sposób, że spadkodawca napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.
– testament notarialny: testament sporządzony w formie aktu notarialnego
– testament alograficzny: testament sporządzony w ten sposób, że spadkodawca w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.
Poza testamentami zwykłymi istnieją również testamenty szczególne, które mogą być sporządzone tylko w określonych przepisami okolicznościach.
Dlaczego Twój Testament Ma Znaczenie?
Testament dotyczy całego majątku zgromadzonego przez całe życie spadkodawcy, brak testamentu może w pewnych okolicznościach skutkować niechcianymi konsekwencjami dla rodziny i bliskich zmarłego.
Testament pozwala na zabezpieczenie całego majątku i rozdysponowanie go na takich zasadach, jak życzy sobie spadkodawca.
Brak testamentu oznacza, że dziedziczenie odbywa się na zasadach wskazanych w kodeksie cywilnym i choć często dziedziczenie takie jest zgodne z wolą spadkodawcy (np. dziedziczenie przez żonę i dzieci), to każda sytuacja rodzinna jest inna, dlatego też warto więc porozmawiać z notariuszem na temat testamentu w Państwa konkretnej sytuacji.
Jak Możemy Ci Pomóc?
W przypadku sporządzenia testamentu w formie aktu notarialnego, notariusz po konsultacji ze spadkodawcą i na podstawie jego woli i wytycznych spisuje testament gwarantując jego zgodność z przepisami i skuteczność.
Testament w formie aktu notarialnego minimalizuje ryzyko uznania testamentu za nieważny przez inne osoby, ważność testamentu można podważyć, gdy testament został sporządzony:
1) w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;
2) pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;
3) pod wpływem groźby
Oryginał testamentu w formie aktu notarialnego jest przechowywany w kancelarii notarialnej przez 10 lat, po czym zostaje przekazywany do archiwum ksiąg wieczystych sądu rejonowego, zabezpiecza to testament przed celowym lub przypadkowym zniszczeniem. Wypisy aktu notarialnego wydawane są spadkodawcy i spadkobiercom na ich wniosek
Jak odwołać testament?
Odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament, bądź też w ten sposób, że w zamiarze odwołania testament zniszczy lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, że dokona w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień
Jeżeli spadkodawca sporządził nowy testament nie zaznaczając w nim, że poprzedni odwołuje, ulegają odwołaniu tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu
Powyższy tekst służy jedynie celom informacyjnym i ma charakter uproszczony, w celu omówienia Państwa sytuacji prosimy o kontakt z notariuszem w sposób opisany w zakładce „Kontakt”.
pojazdy, przedmioty ruchome czy inne dobra materialne, jednak w kancelarii notarialnej umowa sprzedaży najczęściej dotyczy nieruchomości.

Dane Kontaktowe
- 58 380 25 58
- 455 406 290
- biuro@notariusz.gdansk.pl
Godziny Otwarcia
- Poniedziałek - Piątek
- 9:00 - 17:00