Akt Poświadczenia Dziedziczenia

Kancelaria Notarialna Łukasz Kozon

Akt poświadczenia dziedziczenia – Dziedziczenie po zmarłej osobie musi zostać stwierdzone dokumentem potwierdzającym prawo do spadku. Niezależnie od sytuacji, czy przed śmiercią został spisany testament, czy nie – spadkobierca w celu dysponowania majątkiem w spadku musi posługiwać się dokumentem, który potwierdza iż jest on spadkobiercą.

Obecnie Akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza jest obok drogi sądowej jedynym sposobem na stwierdzenie praw do spadku po zmarłej osobie.

Proces Sporządzenia Aktu Poświadczenia Dziedziczenia

  1. Kompletowanie Dokumentów: W celu sporządzenia projektu czynności notariusz zbiera niezbędne dokumenty, takie jak odpis aktu zgonu spadkodawcy, odpisy aktów stanu cywilnego osób powołanych do spadku z ustawy, testament, inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie praw do spadku. W celu ustalenia jakie dokumenty będą konieczne do sporządzenia Aktu poświadczenia dziedziczenia w Państwa sytuacji, prosimy o kontakt z Kancelarią.
  2. Przyjęcie spadku: Pierwszym krokiem do uzyskania Aktu Poświadczenia Dziedziczenia jest analiza, czy spadkobiercy przyjęli spadek. Spadkobiercy mogą bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza). Oświadczenie o przyjęciu (oraz sposobie przyjęcia) spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. W przypadku upłynięcia tego terminu, uznaje się na dzień dzisiejszy, iż spadkobierca przyjął spadek z mocy prawa z dobrodziejstwem inwentarza.
  3. Protokół dziedziczenia: Przed sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz spisuje protokół dziedziczenia przy udziale wszystkich osób zainteresowanych. W protokole spisywane są wszystkie informacje istotne dla spadku, między innymi:

– oświadczenia o istnieniu lub nieistnieniu osób, które wyłączałyby znanych spadkobierców od dziedziczenia lub dziedziczyłyby wraz z nimi,

– oświadczenia o znanych testamentach spadkodawcy lub braku takich testamentów,

– oświadczenia o obywatelstwie i miejscu zwykłego pobytu spadkodawcy w chwili śmierci,

–  oświadczenia, czy były składane oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku lub zapisu windykacyjnego, czy zostało wydane orzeczenie dotyczące niegodności spadkobiercy lub osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny, oraz czy były zawierane umowy z przyszłym spadkodawcą w przedmiocie zrzeczenia się dziedziczenia po nim.

  1. Akt poświadczenia dziedziczenia: Po spisaniu protokołu dziedziczenia notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia, jeżeli nie ma wątpliwości co do istnienia jurysdykcji krajowej, treści właściwego prawa obcego, osoby spadkobiercy i wysokości udziałów w spadku, a w przypadku, gdy spadkodawca uczynił zapis windykacyjny – także co do osoby, na której rzecz spadkodawca uczynił zapis windykacyjny, i przedmiotu zapisu.

Zalety stwierdzenia nabycia spadku przed notariuszem

Główną zaletą poświadczenia dziedziczenia przed notariuszem jest zdecydowanie krótszy czas postępowania. Przy zgodnej woli wszystkich spadkobierców, cały proces można zakończyć w ciągu kilku dni/tygodni, a nie w ciągu kilku miesięcy jak bywa to w przypadku postępowanie sądowego. Postępowanie to można przeprowadzić w dowolnym miejscu, przed notariuszem wybranym przez spadkobierców, nie ma konieczności przyjazdu do sądu spadku.

Kiedy nie można sporządzić Aktu poświadczenia dziedziczenia?

Notariusz odmawia sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, jeżeli:

1) w stosunku do spadku został już uprzednio sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia lub wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku;

2) w toku sporządzania protokołu dziedziczenia ujawnią się okoliczności wskazujące, że przy jego sporządzeniu nie były obecne wszystkie osoby, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi lub testamentowi, lub też osoby, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne, albo istnieją lub istniały testamenty, które nie zostały otwarte lub ogłoszone;

3) w sprawie brak jest jurysdykcji krajowej,

4) istnieją testamenty szczególne obejmujące wolę spadkodawcy.

Skorzystaj z Naszej Pomocy

Jeśli stoisz przed koniecznością uregulowania spraw spadkowych, skontaktuj się z nami, a przeprowadzimy Cię przez cały proces sporządzania aktu poświadczenia dziedziczenia.

Powyższy tekst służy jedynie celom informacyjnym i ma charakter uproszczony, w celu omówienia Państwa sytuacji prosimy o kontakt z notariuszem w sposób opisany w zakładce „Kontakt”.

Dane Kontaktowe

Adres

Godziny Otwarcia

Kancelaria Notarialna Łukasz Kozon.
©2023 All Rights Reserved.